Rzecznik Prasowy

Leszek Karp
tel.: 18 41 41 015
tel. kom.: 501 342 853
e-mail: rzecznik@nowy-sacz.po.gov.pl

Sekretariat:
Agnieszka Wańczyk
tel.: 18 41 41 027
fax.: 18 41 41 037

UWAGA:
Powyższy adres e-mail jest przeznaczony wyłącznie dla przedstawicieli prasy drukowanej i mediów elektronicznych, do przesyłania korespondencji dotyczącej przygotowywanych materiałów.
Pisma o innej treści nie będą rozpatrywane.

Aktualności


KOMUNIKAT RZECZNIKA: Akt oskarżenia w sprawie 6-cio miesięcznej Madzi z Brzeznej.

W dniu dzisiejszym Wydział Śledczy Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu zakończył kolejną głośną medialnie sprawę.
Do Sądu Rejonowego w Nowym Sączu skierowano akt oskarżenia przeciwko rodzicom półrocznej Madzi oraz 67-letniemu Markowi H. Rodzicom zarzucono znęcanie się nad dzieckiem w okresie od stycznia do 16 kwietnia 2014r., połączonym ze szczególnym okrucieństwem, poprzez nieprawidłowe odżywianie dziecka oraz zaniechanie zapewnienia mu profesjonalnej opieki medycznej, czym, pomimo ciążącego na nich obowiązku opieki narazili ją na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia wskutek niedożywienia i skrajnego wyniszczenia jej organizmu, wskutek czego doprowadzili do nieumyślnego spowodowania jej śmierci w dniu 16 kwietnia 2014 roku.

Marka H. natomiast oskarżono o kierowanie wymienionymi poprzez wydawanie nieprawidłowych poleceń co do sposobu żywienia i pielęgnacji oraz zakazywanie im korzystania z profesjonalnej pomocy medycznej i kontaktów z członkami rodziny, a zatem narażaniem małoletniej Madzi na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i w konsekwencji w nieumyślnym spowodowaniu jej śmierci w okolicznościach jak powyżej.

Ponadto oskarżono go o wykonywanie bez uprawnień, w krótkich odstępach czasu i w ramach z góry powziętego zamiaru,przez okres prawie 9 lat do maja 2014 roku, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, świadczeń zdrowotnych polegających na rozpoznawaniu chorób i ich leczeniu.

Oskarżeni przez okres 8 miesięcy przebywali w tymczasowym areszcie,obecnie pozostają na wolności i zastosowano wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze.

Oskarżonym rodzicom dziecka grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności zaś Markowi H. - 5 lat pozbawienia wolności.

W śledztwie oskarżeni złożyli zróżnicowane wyjaśnienia.

Utworzono: 2015-04-07 godz: 15:20:15