Rzecznik Prasowy

Leszek Karp
tel.: 18 41 41 015
tel. kom.: 501 342 853
e-mail: rzecznik@nowy-sacz.po.gov.pl

Sekretariat:
Agnieszka Wańczyk
tel.: 18 41 41 027
fax.: 18 41 41 037

UWAGA:
Powyższy adres e-mail jest przeznaczony wyłącznie dla przedstawicieli prasy drukowanej i mediów elektronicznych, do przesyłania korespondencji dotyczącej przygotowywanych materiałów.
Pisma o innej treści nie będą rozpatrywane.

Aktualności


KOMUNIKAT RZECZNIKA: Młodociany sprawca napadu pobicia na tle narodowościowym i rasowym oskarżony.

W dniu 20 marca 2015r. Prokuratura Rejonowa w Nowym Sączu skierowała do Sądu Okręgowego w Nowym Sączu akt oskarżenia przeciwko 18-letniemu mieszkańcowi Krynicy, uczniowi szkoły zawodowej Mateuszowi C. który w dniu 6 grudnia 2014r. pobił w Krynicy na tle narodowościowym i rasowym 56 letniego obywatela Sri Lanki, na stałe mieszkającego w Polsce.

Do pobicia doszło w centrum Krynicy około godziny 19.00. Napastnik w stosunku do pokrzywdzonego najpierw wykrzykiwał słowa obraźliwe i zaważające go z pobudek narodowościowych i rasowych, szarpał pokrzywdzonego za odzież a następnie pobił go rękami i kopał po ciele. Pokrzywdzony musiał korzystać z pomocy medycznej (lekki uraz głowy).

Sprawca został szybko ustalony. Przesłuchany w toku śledztwa przyznał się do stawianych mu zarzutów, ale przedstawił swoją wersję wydarzeń, która ma go w pewnym zakresie usprawiedliwiać. Prokurator prowadząca śledztwo odrzuciła tę wersję.

Przed sądem odpowiadać będzie za użycie przemocy wobec innej osoby z powodu jej przynależności narodowej i rasowej, za publiczne znieważenie pokrzywdzonego z tych samych powodów oraz za spowodowanie naruszenia nietykalności cielesnej pokrzywdzonego i dodatkowo za działanie z pobudek chuligańskich.

Oskarżony został po zdarzeniu zatrzymany, ale przed sądem odpowiadać będzie z wolnej stopy. Nie był dotychczas karany. Zastosowano wobec niego dozór Policji oraz poręczenie majątkowe.

Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Utworzono: 2015-03-25 godz: 12:33:12