Rzecznik Prasowy

Leszek Karp
tel.: 18 41 41 015
tel. kom.: 501 342 853
e-mail: rzecznik@nowy-sacz.po.gov.pl

Sekretariat:
Agnieszka Wańczyk
tel.: 18 41 41 027
fax.: 18 41 41 037

UWAGA:
Powyższy adres e-mail jest przeznaczony wyłącznie dla przedstawicieli prasy drukowanej i mediów elektronicznych, do przesyłania korespondencji dotyczącej przygotowywanych materiałów.
Pisma o innej treści nie będą rozpatrywane.

Aktualności


KOMUNIKAT RZECZNIKA: Zmiana zarzutu w sprawie katastrofy w ruchu lądowym w Świniarsku.

Prokurator Okręgowy w Nowym Sączu skierował do Sądu Okręgowego w Nowym Sączu akt oskarżenia przeciwko H.M., kierowcy samochodu ciężarowego marki Scania, zarzucając mu nieumyślne spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym w dniu 2 września 2019 r. w Świniarsku.

Oskarżonemu zarzucono, iż umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez niedostosowanie taktyki i techniki jazdy do panujących warunków drogowych i prowadzenia pojazdu z nadmierną prędkością (wyższą o około 17 km/h od administracyjnie dopuszczalnej), niezapewniającą panowania nad pojazdem oraz wydłużającą drogę hamowania.

Wskutek naruszenia powyższych zasad oskarżony nieumyślnie spowodował katastrofę w ruchu lądowym zagrażającą życiu i zdrowiu wielu osób polegającą na tym, iż kierując samochodem ciężarowym marki Scania zmierzając do uniknięcia zderzenia z zatrzymującym się, poprzedzającym go pojazdem marki Opel Vivaro, wykonującym manewr skrętu w lewo, przekroczył linię oddzielającą pasy jezdni, zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w nadjeżdżający z naprzeciwka autobus marki Mercedes-Benz, w którym znajdowało się 35 osób, i doprowadził do zderzenia wymienionych pojazdów oraz uderzenia pojazdu marki Seat Cordoba, w poruszający się bezpośrednio przed nim autobus Mercedes-Benz, w wyniku czego trzech pasażerów tego autobusu poniosło śmierć, a jego kierowca doznał obrażeń ciężkich obrażeń ciała. Nadto obrażeń ciała doznało aż 28 pasażerów autobusu, w przypadku 9 osób były to poważne obrażenia.

Za zarzucone oskarżonemu przestępstwo grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 8.

Utworzono: 2020-09-16 godz: 20:42:00