Rzecznik Prasowy

Leszek Karp
tel.: 18 41 41 015
tel. kom.: 501 342 853
e-mail: rzecznik@nowy-sacz.po.gov.pl

Sekretariat:
Agnieszka Wańczyk
tel.: 18 41 41 027
fax.: 18 41 41 037

UWAGA:
Powyższy adres e-mail jest przeznaczony wyłącznie dla przedstawicieli prasy drukowanej i mediów elektronicznych, do przesyłania korespondencji dotyczącej przygotowywanych materiałów.
Pisma o innej treści nie będą rozpatrywane.

Aktualności


KOMUNIKAT RZECZNIKA: Śledztwo w sprawie znalezienia zwłok noworodka.

W dniu 10 lutego 2016r. Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu została powiadomiona przez sołtysa wsi Popowice, o znalezieniu zwłok małego dziecka, które znajdowały się w worku na śmieci. Worek ten ujawnił on dzień wcześniej, lecz jego zawartością zainteresował się w dniu następnym.

Przeprowadzone na miejscu oględziny z udziałem prokuratora oraz lekarza, potwierdziły, iż odnaleziono zwłoki małego dziecka (możliwe, że noworodka), lecz z uwagi na ich stan, nie udało się dokładnie ustalić nawet jego płci.

Uwzględniając okoliczności, Prokuratura Rejonowa w Nowym Sączu wszczęła w tej sprawie śledztwo o przestępstwo tzw. dzieciobójstwa, czyli zabicia dziecka przez matkę w okresie porodu i pod jego wpływem, opisanego w art.149 kodeksu karnego. Za czyn ten grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

W tym samym dniu zarządzono sekcję zwłok i zasięgnięto opinii Zakładu Medycyny Sadowej CM UJ w Krakowie, celem ustalenia czy na zwłokach znajdują się jakieś zewnętrzne lub wewnętrzne obrażenia ciała, jaka była przyczyna śmierci, czy dziecko urodziło się żywe i było zdolne do samodzielnego życia poza organizmem matki. Dodatkowo zadano także inne pytania, a w tym m.in. o płeć dziecka.

Sekcja zwłok zaplanowana została na dzień 12 lutego 2016r. W zależności od jej wyników podjęte będą dalsze określone czynności śledcze. Nie jest też wykluczona zmiana kwalifikacji prawnej czynu.

Utworzono: 2016-02-12 godz: 11:18:11