Rzecznik Prasowy

Leszek Karp
tel.: 18 41 41 015
tel. kom.: 501 342 853
e-mail: rzecznik@nowy-sacz.po.gov.pl

Sekretariat:
Agnieszka Wańczyk
tel.: 18 41 41 027
fax.: 18 41 41 037

UWAGA:
Powyższy adres e-mail jest przeznaczony wyłącznie dla przedstawicieli prasy drukowanej i mediów elektronicznych, do przesyłania korespondencji dotyczącej przygotowywanych materiałów.
Pisma o innej treści nie będą rozpatrywane.

Aktualności


KOMUNIKAT RZECZNIKA: Fałszywa "rodzina" w areszcie.

Na wniosek Prokuratora Rejonowego w Nowym Sączu, w dniu 25 października 2015r. tamtejszy Sąd Rejonowy zastosował 3-miesięczny tymczasowy areszt wobec trojga podejrzanych (kobiecie i dwom mężczyznom - bliższych danych nie ujawnia się), którym zarzucono, że w dniu 20 października 2015r. w Nowym Sączu podszywając się pod członków rodziny starszych osób, wyłudzili od nich łączną kwotę ponad 40 000 zł.

Jak wynika z akt nadzorowanego przez tę Prokuraturę postępowania prowadzonego przez Komendę Miejską Policji w Nowym Sączu, oszuści znów zmodyfikowali swoją znaną już powszechnie metodę oszukiwania starszych ludzi na tzw. "wnuczka". W obydwu opisanych powyżej wypadkach - podobnie jak i w innych podobnych sprawach - telefonowali do osób starszych i rzekomo w imieniu (w jednym wypadku synowej, a w drugim wypadku córki pokrzywdzonej(!)), namawiali te osoby do podjęcia pieniędzy z banków i wydania im pod różnymi pretekstami.

W jednym wypadku była to konieczność dokonania operacji finansowej z bankiem, którą to operację krewna musiała wykonać niezwłocznie, gdyż w przeciwnym razie groziły jej rzekomo różnorakie konsekwencje. W drugim zaś, wydanie pieniędzy córce miało wiązać się z koniecznością pilnego zwrotu pożyczki.

Oczywistym było, iż w rzeczywistości chodziło jedynie o wykorzystanie łatwowierności osób pokrzywdzonych, trudności w rozpoznawaniu przez nie osób po głosie a w konsekwencji wyłudzenie od nich, wieloletnich nierzadko oszczędności.

Wymienionym grozi kara pozbawienia wolności do lat 12.

Postępowanie jest w toku i nie są wykluczone dalsze zatrzymania.

Utworzono: 2015-10-28 godz: 13:11:13