Rzecznik Prasowy

Leszek Karp
tel.: 18 41 41 015
tel. kom.: 501 342 853
e-mail: rzecznik@nowy-sacz.po.gov.pl

Sekretariat:
Agnieszka Wańczyk
tel.: 18 41 41 027
fax.: 18 41 41 037

UWAGA:
Powyższy adres e-mail jest przeznaczony wyłącznie dla przedstawicieli prasy drukowanej i mediów elektronicznych, do przesyłania korespondencji dotyczącej przygotowywanych materiałów.
Pisma o innej treści nie będą rozpatrywane.

Aktualności


KOMUNIKAT RZECZNIKA: Fałszywy "funkcjonariusz CBŚ" jako nowy "wnuczek", też w areszcie.

Na wniosek Prokuratora Rejonowego w Nowym Targu, tamtejszy Sąd Rejonowy osadził na okres 3 miesięcy w tymczasowym areszcie, 24-letniego Rafała P. (bez stałego miejsca zameldowania i pobytu), który w dniach 6 i 7 października 2015r. na terenie powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego, podszywając się pod funkcjonariusza CBŚ, usiłował wyłudzić od dwojga starszych osób kwotę ponad 220 000 zł.

Jak wynika z akt prowadzonego przez tę Prokuraturę śledztwa, oszuści zmodyfikowali swoją znaną już powszechnie metodę oszukiwania starszych ludzi na tzw. "wnuczka". W obydwu opisanych powyżej wypadkach telefonowali do osób starszych i rzekomo w imieniu Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji namawiali te osoby do podjęcia pieniędzy z banków. Według tych instrukcji, osoby pobierające pieniądze miały ich nie dotykać, gdyż będą na nich ujawniane ślady pozostawione przez osoby które miały z tymi przestępcami współpracować. Oszuści wskazywali, w tym wypadku na pracowników banków.

Dodatkowo osoby pobierające pieniądze miały występować jako osoby współpracujące z Policją i Prokuraturą, zaś same pieniądze miały stanowić własność Policji i tylko w ramach tej "akcji" zostały do banku podłożone.

W obydwu wypadkach nie doszło do wyłudzenia opisanych kwot (30 tys. w jednym wypadku i aż 190 tys. w drugim), a kurier wpadł w ręce nowotarskiej Policji.

Okazało się, że był już wcześniej karany za podobne przestępstwa i w chwili zatrzymania ukrywał się przed osadzeniem w zakładzie karnym.

Wymienionemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 12.

Utworzono: 2015-10-20 godz: 13:16:13